Na današnji dan 1945. godine Sarajevo – glavni grad Bosne i Hercegovine oslobođen je od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata.Tačno 47 godina nakon oslobođenja Sarajeva od fašizma, 6. aprila 1992. godine, grad podno Trebevića započeo je još jednu bitku.

Oslobađanje Sarajeva od fašističke Njemačke tokom Drugog svjetskog rata počelo je 28. marta 1945. godine. Probojem 334. puka obalom Miljacke do Marijin-Dvora u noći 6. aprila završene su ulične borbe u Sarajevu. Do zore je njemačka 181. divizija napustila svoja posljednja uporišta, a u međuvremenu su preko Vraca i Mojmila u južni dio grada ušli i pripadnici 5. crnogorske udarne brigade.

Sarajevo je 6. aprila u osam sati bilo potpuno slobodno, a od tada se 6. april obilježava kao Dan Grada Sarajeva.

Na isti datum 47 godina poslije Sarajevo kreće u novu bitku. Srpski agresor je napao Sarajevo i ovaj je grad ponovo trebao svoje građane i patriote da ga oslobode, što je i učinjeno. Najduža opsada jednog grada u modernoj evropskoj historiji počela je 5, odnosno 6. aprila 1992. godine.

Tokom opsade u Sarajevu ubijen je 11.541 civil, od kojih 1.601 djece. Za vrijeme opsade prosječno je padalo 329 granata dnevno na Sarajevo. Materijalna šteta je neprocjenjiva, razarani su stanovi, uništavano kulturno blago, privredni objekti, saobraćajnice, bolnice, groblja, vjerski objekti…

Grad je ostao bez struje, grijanja, vode, lijekova i ostalih medicinskih potrepština, ali neprijatelj nije pokorio grad, zahvaljujući herojskoj odbrani Sarajeva, odnosno Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Šestog aprila 1992. godine, tadašnja Evropska zajednica priznala je Republiku Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu. Potom su to učinile i Sjedinjene Američke Države

Nakon agresije grad se digao iz pepela i vratio sjaj mjesta u kojem se isprepliću različite religije i kulture.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *